Arsenalul si Camera de Arme a Sibiului

Afis expozitie Arsenal si camera de arme a Sibiului

Colecţia de Arme şi armuri a Muzeului Naţional Brukenthal reprezintă una din cele mai importante colecţii publice de acest fel din România şi cea mai mare din Transilvania. În cadrul acesteia, poate piesele cele mai valoroase fac parte, din ceea ce au reprezentat în perioada medievală şi modernă, Arsenalul şi Camera de Arme a oraşului Sibiu.

Expoziţia de faţă îşi doreşte să prezinte publicului larg în ambianţa medievală a cetăţii Făgăraşului cele mai impresionante piese ce aparţin Muzeului de Istorie „Casa Altemberger”. Astfel, printre cele peste 130 de piese ce se pot admira în cadrul expoziţiei, se regăsesc arme albe: suliţe, halebarde, arbalete; arme de foc cu mecanisme primitive de dare a focului precum archebuzele sau puştile cu fitil, puştile şi pistoalele cu cremene dar şi piese de echipament militar, ce vin să întregească astfel spectrul militar prezentat de expoziţie.